Erp Çözümleri

ERP ÇÖZÜMLERİ

ERP, Kurumsal Kaynak Planlaması (Orjinal adıyla Enterprise Resource Planning-ERP) işletmelerde mal ve hizmet üretimi için gereken iş gücü, makine, malzeme gibi kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayan bütünleşik yönetim sistemlerine verilen genel addır. Kurumsal ERP uygulamaları ülkemizde de başlangıç yıllarında MRP/II olarak kullanıldığını da göz önünde bulundurursak yaklaşık 15 yıllık bir geçmişi vardır. ERP, Kurumsal Kaynak Planlamasıyla; kurumsal ihtiyaç ve hedeflerinizi belirleyerek, firmanızın sorunlarına çözümler bularak, size çeviklik ve esneklik kazandırırken, rakiplerinize karşı avantaj elde etmenizi sağlar. Kurumsal yapınıza en uygun çözümün entegrasyonuyla, departmanlar arası koordinasyonu başarıyla yöneterek ve verimliliğiniz arttırarak pazar hedeflerinize ulaşmanızı sağlar.

Kurumsal Kaynak Planlaması(ERP)'nın planlama ve kaynak kısmını şimdilik unutun. Fakat ERP'nin en ilgi çeken kurumsal kısmını aklınızda tutun. ERP bir kurumun tüm bölümlerini tek bir bilgisayar sistemi altında toplayarak, değişik departmanlara ortaklaşa veri paylaşımı sağlar.

Bu ortak bilgi sistemi sayesinde, ihtiyaç duyulan tüm bilgiler bir veri tabanında kurumsal çalışanların hizmetine sunulur. Klasik sistemde her departman kendi iş akışlarına uyumlu bilgisayar sistemleriyle çalışır. ERP bu farklılıkları bütünleşik bir yazılım mimarisiyle ve tek bir veritabanını kullanarak çalışacak şekilde birleştirerek operasyonel özellikleri ve ihtiyaçları farklı çok sayıda departmanın birbirleriyle iletişim halinde kolaylıkla bilgi paylaşımına imkan tanır.

Bu bütünleşik yapı yaklaşımı eğer başarı ile kurum bünyesinde kurulur ve uygulanırsa, ilerleyen zaman içinde kuruma büyük miktarda geri getirileri olacaktır.

Örneğin bir müşteri siparişini irdeleyelim. Tipik bir sipariş değerlendirme aşaması kağıda dökülmüş olarak bölümler arasında ve çoğu zaman da departmanlar arası bilgisayarların birbiriyle iletişim sorunları arasında dolaşır. Tüm bu departmanlar arası gidip gelmeler gecikmelere ve siparişin kaybolmasına neden olabilir, bilgisayarlar arası veri iletişimi sırasında farklı doküman formatlarının ürettiği hatalarda cabası. Bu ağır-sorunlu sistemde hiç kimse tam anlamıyla siparişin durumu konusunda net bir bilgi sahibi de olamıyor kurum içinde. Mesela finans bölümü, siparişin yüklenip yüklenmediği hakkında çoğu zaman veri havuzundan  sağlıklı bilgi alamamaktadır. Çoğu zaman hayal kırıklığına uğramış müşterilerin sıklıkla duyduğu yanıt ise genellikle "Depoyu aramalısınız" olur.

ERP sayesinde eski tip birbirinden kopuk çalışan bilgisayar sistemleri artık tarih olmuştur. Finans, İK, imalat ve depo gibi tüm bu operasyonları tek bir bütünleşik bilgisayar yazılımını farklı modüllere ayırarak, eskiden tek başına çalışan sistemleri birbirine entegre etmiştir. Bu sayede finanstaki biri depo verilerine ulaşıp siparişin yüklenip yüklenmediğini görebilir. Çoğu çözüm sağlayıcı, ERP yazılımlarını esnek modüler yapıda kurulumuna imkan tanır, bu sayede tüm yazılım paketini satın almak durumunda kalmazsınız. Örneğin Pek çok firma sadece ERP'nin finans ya İK modülünü alıp, geri kalan fonksiyonları da ihtiyaç duyulan başka bir zamanda satın alabilirler.